Domain Seçimi ve Markalaşmak

İnternet üzerinden faaliyetlerini sürdürmek isteyen her kuruluş, markalaşma adı altında gerekli atılımları ve adılımlar gerçekleştirmeden önce en önemli unsurlardan biri olan domain seçimini doğru olarak yapmalıdır. Markalaşmada domain seçimi konusunun ne kadar önemli olduğunu, doğru domain ile hatalı domain seçiminin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini yazımızın devamında ayrıntılı olarak ele alacağız.

Kullanılmaya karar verilen domain aynı zamanda sunulacak olan ürün ve/veya hizmetlerin de markası olma özelliğine sahip olacaktır. Bu sebeple domain seçimi markalaşmak açısında oldukça önemlidir. Markalaşma adına yapılan her çalışmada olduğu gibi domain seçiminde de farklılık yaratabilmek mümkündür. İnternette farklılığı yaratabilmek liderliğin en önemli unsurlarından biri olması sebebi ile domain seçimi ve markalaşmak konusu üzerinde sanıldığından çok daha fazla titiz çalışmayı gerektirir.

Markalaşmada Domainin Önemi

Rakipleri arasından farklılığını göstererek öncülüğünü koruyabilmek, bu farklılığı markası ile sergileyebilmek isteyen her firma ve kuruluş markalaşma hedefleri belirlemeli ve bu hedefleri doğrultusunda ilerleyebilmelidir. Bu hedefler çerçevesinde duruma bakıldığında, internet ortamının günümüzde en aktif faaliyetlerin sürdürüldüğü alan olduğu da düşünüldüğünde en önemli seçimlerden birinin domain belirlenmesi olduğu açıkça görülür. İlk adımlardan biri olan domainin belirlenmesi başarılı olarak belirlenirse diğer tüm adımlar çok daha kısa sürede ve daha az efor ile gerçekleştirilebilir. Markalaşmada domainin önemi, sonuç odaklı olarak ele alındığında ise en büyük kazanç rekabet alanında görülür. Kazanabilecek en büyük farklılık ise firmayı veya kuruluşu rakiplerin üstüne taşımak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğru Domain ile 1-0 Önde Başla

Çoğu sektör için çok önemli olan rekabet üstünlüğünü sağlayabilmek için geliştirilen birçok stratejiler vardır. Hem gerçek pazar içerisinde hem de sanal ortamda ticari faaliyetlerin istenen seviyede sürdürülebilirliğini mümkün kılacak olan markalaşma çalışmalarında dikkat edilmesi gereken temel noktalardan biri akılda kalıcılık ve bilinirliktir. Genel anlamda birçok büyük çaplı projeler içerisinde, marka bilinirliliğini arttırabilmek ve seviyesini koruyabilmek için ciddi bütçeler harcanmaktadır. Bu konunun çoğu insanın ticari işlerini gerçekleştirdiği internet üzerinden çalışmalarında ilk dikkat edilmesi gereken unsur domain seçimi ve ön analizidir. Bu alınan karar, daha sonra markanın ve dolayısı ile direk olarak firmanın veya kuruluşun kaderini belirleyecektir. Sizler de işletmenizin kaderini şansa bırakmak yerine bu konuda profesyonel destek almak isterseniz, bizler sizlere en mükemmel hizmeti sunmaya hazırız.

Ayrıca domain belirlemede dikkat edilmesi gereken hususları, internette markalaşma çalışmaları hakkındaki fikirlerimizi paylaştığımız yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

TOP