E-Ticaret Siteleri İçin SEO'nun Önemi

E-Ticaret siteleri için SEO’nun önemini açıklayabilmemiz tek bir denklem kurmak aslında her şeyi özetleyecektir. Çünkü birazdan sebep sonuç ilişkisi altında açıklayacağımız E-ticaret siteleri için SEO’nun önemi konusu takip edildiğinde şimdi vereceğimiz denklemi oluşturacaktır.

Seo = Ticaret Karlılığı

Bir işletmenin ya da ticari faaliyetler sürdüren kurumun temel amacı vardır o da kazanç sağlayabilmek ardından ise bu kazancı en üst noktaya taşıyabilmektir. İnternet üzerinden faaliyetlerini sürdüren kurum ve kuruluşların hedefleri ve hedefleri için izlemesi gereken stratejiler de aslında aynıdır.

E-Ticarette Ne Önemli?

Fiilen sürdürülen işletmenin içerisinde önemli olan her kriter, e-ticaret içerisinde de aynı öneme sahiptir. Bir e-ticaret içerisinde nelerin önemli olduğu bilinmeden SEO’dan neler sağlanabilir yani işletmeye SEO ile işletmeye neler katılabilir sorusunu cevaplayabilmek zordur. Peki nedir bu e-ticaret için önemli kriterler?

  • Sunulan ürün ve hizmetlerin daha fazla kişinin görüntüleyebilmesini sağlamak,
  • Müşterilerin aradıklarına ulaşabilmelerini kolaylaştırmak,
  • Müşterilerin aradıkları özellikteki ürün veya hizmete en yakın olanları sunarak alternatifleri çoğaltmak böylelikle müşterinin karar almasına yardımcı olabilmek,
  • Giderleri minimuma düşürebilmek,
  • Satın alma aşamasında maksimum karlılığı sağlayabilmek,
  • Satış işlemlerinde sunulan ücretler ile müşterilerin beklentilerini karşılamayı başarabilirken aynı zamanda da maksimum karı şirket ya da işletme bünyesine katabilmek e-ticarette önemli olan unsurlar arasında sayılabilir.

SEO’nun E-Ticarete Katkıları

E-ticarette önemli olan unsurların tamamını, başarılı bir SEO işlemi ile bünyemize katabilmemiz mümkündür. Çünkü internetteki arama motoru optimizasyonunu anlamına gelen SEO, internet üzerinden yürüttüğümüz faaliyetleri de organize edebilme yani düzenleyebilme özelliğine sahiptir. SEO’nun şirket veya kurum faaliyetlerini düzenleyebilme özelliği sebebi ile kazanç ve karlılığı arttırabilme, aynı ürünler ile maksimum karlılığa ulaşabilme fırsatlarını yakalayabilme gibi avantajlarından bahsetmek doğru olur.

Seo’nun E-ticarete katkıları aslında e-ticaret için önemli olan kriterlerin tamamını kapsayabilmektedir. Çünkü internet sitesi içerisinde ne şekilde, hangi ortamlarda ürünlerin veya sunulan hizmetlerin sergileneceğini SEO belirlemektedir. SEO içerisinde oluşturulacak olan stratejilerin önemi, bu açıdan bakıldığında çok daha anlaşılabilir bir hal alır. Örneğin sitenize yöneltilecek müşterilerin nereden geleceği ve ne kadar geleceği SEO içerisinde düzenlenebilir bir faktördür. Her işletmenin sunduğu ürün veya hizmet seçenekleri göz önüne alınarak ağırlık verilmesi gereken kaynaklar yapılandırılabilir. Bu sebeple E-ticaret SEO çalışmaları yürütülürken profesyonel destek alınmalıdır. Ancak gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kişiler ile en karlı bir strateji oluşturulabilir. Çünkü strateji kelimesi içerisinde sadece tek bir yön verme veya tek bir karar söz konusu değildir. Alınan tüm kararların doğru olması ve yön verme aşamasında en sağlıklı seçimlerin yapılması asla tesadüfler sonucu oluşturulamaz. Sonuç itibari ile, nasıl ki işletmemizin kaderini tesadüfler bırakmıyorsak, e-ticaret faaliyetlerindeki karlılık ile birebir ilişkili olan SEO çalışmalarından da tesadüfler ile başarı beklememeliyiz.

TOP