Paravan Blog ve Linkwheel

Türkçeye ‘link tekerleği’ olarak çevrilen İngilizce linkwheel kelimesi, anlam olarak ele alındığında ‘link döngüsü’ ya da ‘link ağı’ olarak ifade edilebilir. Linkwheel bir siteyi arama motorlarında üst sıraya çıkarmak için kullanılan yöntemlerden olup asıl hedef risk almadan bu amaca ulaşabilmektir. Risk olarak tabir ettiğimiz durum, arama motorlarının (özellikle en çok kullanılan Google) hile olarak kabul ettiği ve yasakladığı yöntemlerin kullanılarak sonucunda üst sıralarda yer alması beklenen sitenin tamamen indeks dışı kalıp internet aramalarında görünmemesidir. Bir blog sayfasının veya sitenin üst sıralarda yer almasını isteyen bir kişi belirlenen keskin sınırları aşmamalıdır. Aşması durumunda ise bloğunun ya da sitesinin hiçbir arama motorunda görüntülenmemesini kabul ediyor demektir. Bu da sitenin ya da bloğun sizin bizzat tanıtım yaptığınız linkler dışında ziyaretçi gelişinin olmaması anlamına gelir. Yani en değerli olan organik search ziyaretçileri o siteye ulaşamaz.

Neden Linkwheel Yapılır?

Ana siteyi üst sıralara çalışmalarında en doğal ve yasaklı olmayan yöntem ‘linkwheel’ yani link ağıdır. Neden linkwheel yapılır sorusunun ise temel cevabı en güvenilir yoldan ana siteyi istenen sıraya taşıyabilmektir.  Sahip olduğumuz sitenin veya bloğun arama motorlarında üst sıraya taşınabilmesini mümkün kılan en sağlam ve güvenilir yöntem linkwheel (link ağı) oluşturmaktır.

Linkwheel Nasıl Çalışır?

Linkwheel çalışma mantığını anlayabilmek için linkwheel nasıl çalışır sorusunu ele alalım. Asıl mantık çok sayıda backlink almak ve istenen ana siteyi ya da bloğu üst sıralara çıkarmak. Bunun için paravan siteler oluşturulur ve bu siteler üzerinden belli bir kural doğrultusunda link akışı sağlanarak paravan sitelerden faydalanılır. Forumlardan blog yazısı almak yerine kendi link akış sistemimizi kuruyoruz. Tüm paravan siteler ana siteye link çıkışı yaparken aynı zamanda birbirleri ile de link ağı oluşturacaklar. Böylece paravan sitelerde güçlenmiş olacaktır. Paravan sitelerin güçlenmesinin sonucunda daha güçlü ana linkler elde edilebilecektir.

Linkwheel çalışmasını daha anlaşılır yapabilmek için küçük bir örnek ile destekleyelim. Bir adet ana sitemiz ve 4 adet de paravan bloğumuz olsun. Paravan bloglar için Wordpress veya Tumblr gibi ücretsiz servislerden hizmet alınabilir. Paravan bloglarımızdan birincisinden ikincisine, ikincisinden üçüncüsüne, üçüncüsünden dördüncüsüne ve en sonuncu olan dördüncü paravan blogtan da birinci paravan sitemize link vermemiz gerekiyor. Böylece bir döngü elde etmiş oluyoruz. ‘linkwheel’ yani Türkçe olarak ‘link tekerliği’ ismi de bu döngüden gelmektedir. Paravan bloglarda yapılması gereken linkler tamamlandı. En son aşamada ise tüm paravan bloglardan ana sitemize link çıkışı yapabiliriz.

LinkWheel Nasıl Kullanılır?

Sitelerin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayan bu tekniğin kullanılması konusunda dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Linkwheel nasıl kullanılır sorusunun cevabı ile birlikte dikkat edilmesi gereken püf noktalarını da yazımızda bulabilirsiniz.

Linkwheel yani link döngüsünde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi paravan bloglar açılır açılmaz ana siteye link verilmesidir. Oysa yapılması gereken paravan bloglar açıldıktan sonra ortalama 1 ay süresince ve düzenli olarak zengin içerikler ile beslenmesidir. Aksi halde ana siteye yönlendirdiğiniz linkler çok zayıf kalacak ve hedefinize ulaşamamış olacaksınız.

Açılmış olan paravan blogların tamamı ana site ile aynı kategoride olmalıdır. Ana siteniz teknoloji üzerineyse, paravan sitenizin yemek tarifleri üzerine hazırlanmış olması durumunda etkisi neredeyse sıfır düzeyine inecektir. Çünkü burada asıl amaca sahte rekabeti yaratmak ve ana sitenin rakiplerini sollamasına müsaade etmektir. Aynı sektöre olmayan ana site ile paravan blog birbiri ile rakip olmayacağından dolayı amacımıza ulaşmamızı önleyecektir.

Her ne kadar arama motorlarında istenen siteyi yükseltmek için en güvenilir yöntemin linkwheel sistemi oluşturmak olduğunu söylemiş olsak da doğallığı bozup, arama motorlarının gözünün içine baka baka ‘ben buradayım ve kendi rakiplerim de yine benim ‘mesajını vermemeniz gerekmektedir. Bu sebeple paravan bloglarınızı ve ana sitenizi, tamamı aynı kategoride ama birbirinden tamamen farklı tarzda hazırlamanız gerekmektedir. Temaları mümkün olduğunca birbirinden farklı seçmeye, domainlerin uzantılardan önceki kısmını birbirine çok yakın ama birebir aynı isimde olmamasına dikkat etmelisiniz.

TOP