Dış SEO Teknikleri

Site dışı SEO, isminden de anlaşılacağı gibi mevcut sitenin dışarıdan sürdürülen çalışmalarını kapsar. Temeli ise farklı web siteleri tarafından üzerinde çalışılmakta olan sitenin tavsiye edilmesine, diğer sitelerde bilgi verilmesine ve abartısız bir şekilde yönlendirmesine dayanır. Site dışı SEO çalışmaları içerisinde bulunan temel dinamikler; sahip olunan backlinkleri hedef backlink planlamaları ve seo uyumlu olan tanıtım yazılarıdır. Tüm bu yapılarak ilmek ilmek örülürken ortaya çıkartılacak olan ağın organik yapıya sahip olması son derece önemlidir. Bunun için de sosyal medyanın gücünden ve paravan blogların desteğinden faydalanılmalıdır.

Site Dışı Çalışmalarına Ne Zaman Başlanmalıdır?

Site dışı SEO çalışmalarına başlanmadan önce kesinlikle site içi SEO çalışmalarının temelleri atılmış olmalıdır. Çünkü dışarıdan alacağınız backlinkler ve tanıtım yazıları her ne kadar etkili olsa da yönlendirmenin yapılacağı site gerekli bir alt yapıya sahip değilse hiçbiri tam amacına ulaşamayacak demektir. Bunu bir örnek ile açıklayalım. Bir dükkan kiraladığınızı ya da satın aldığınızı düşünelim. Dükkanın içerisinde badana, tezgah kurulumu gibi gerekli düzenlemeleri henüz tamamlamadan, bir tanıtım afişi oluşturup dağıtıma geçer misiniz? Afiş ya da katalog ile size geri dönüş yapacak olan müşterilerinizi henüz temel çalışmaları tamamlanmamış olan dükkanınızda ağırlamak ve orayı ona işte bizim dükkanımız şeklinde tanıtmak ister misiniz? Nasıl ki dükkan için çalışmalar tamamlanmadan afiş, tanıtım gibi hazırlıklara girilmemesi gerekiyorsa (girilse dahi boşa masraf olacaktır) aynı şekilde; iç SEO çalışmaları tamamlanmadan dış SEO çalışmalarına başlanması önerilmez.

Bazı Dış SEO Terimleri

Dış SEO çalışma önerilerimize geçmeden önce, konu içerisinde geçecek olan bazı terimlerin açıklamasını önceden yapmakta fayda görüyoruz. Birazdan sizlere sunacağımız önerilerin daha anlaşılabilir olması için bazı dış SEO terimleri ve açıklamaları verilmektedir.

Anchor Text: Link verilmiş olan ve böylece tıklanabilme özelliği kazanan metinlere ‘anchor text’ denilmektedir. Sitelerin belirli kelimelerde yükselebilmesine yardımcı olur.

Paravan Site: İsminden de anlaşılabileceği her ne kadar ortada ananen gerçekleşmese de gizliden de olsa bir site çıkış çalışması söz konusudur.  Paravan siteler genellikle Blogspot, Blogcu ve Wordpress gibi ücretsiz blog hizmeti alınabilecek alanlarda oluşturulurlar. Bir nevi kendi reklamınızı gizliden kendiniz yapmanız ve bunun için de hiçbir ücret ödememeniz ancak yoğun emek sarf etmeniz anlamına gelir.

Backlink Çalışma Çeşitlerine Örnekler

Her ne kadar sadece ‘backlinck’ kelimesi altında inceleniyor olsalar da aslında içerisinde bulunan çeşitlilik çok sayıdadır. Backlink çeşitleri için örnekleri şu şekilde verebiliriz;

 • Blog tanıtımlarındaki backlinkler,
 • Forum tanıtımlarındaki backlinkler,
 • Diğer paravan site tanıtımlarındaki backlinkler,
 • Tanıtım yazılarındaki backlinkler,
 • Sosyal medya sunumlarındaki backlinkler,
 • Otoriter backlink çalışmalarındaki backlinkler,
 • Sosyal imlemede kullanılan backlinkler,
 • Video tanıtımlarında kullanılan backlinkler,
 • RSS kaynaklı sistemlerdeki backlinkler,
 • Dizin içerisinde yer alan backlinkler,

Başlıca backlink çeşitleri arasında yer almaktadır. Bunların her birinde uygulanması gereken stratejiler farklı olup üzerinde özgün çalışmayı gerektirir.

Dış SEO Çalışma Önerileri

Aşağıdaki altın kuralları takip ederek, siteniz için çok başarılı bir dış SEO çalışması gerçekleştirebileceğinize inanıyoruz.

 • Dış SEO’da ne yaparsan yap, hep doğalını ve organiğini yap.
 • Anchor text uygulaması için sadece tek bir kelimeye yönelmek yerine, bir adet temel kelime ve yanında en az 2 adet yan kelime belirler. Böylelikle anchor text çeşitliliği çalışmasını sağlarken yelpazenin optimum açıklıkta olmasını mümkün kıl. Yelpazenin fazla açılması, sitenizin bulunabilinirliğini zorlaştıracağı gibi, yelpazenin aşırı derecede daraltılarak tek bir kelimeye düşürülmesi sunucunda da arama motorlarının filtresine takılmasına sebep olacaktır.
 • Sahip olacağınız backlinklerin sürekliliği önemlidir. Bir dönem içerisinde yoğun backlink alınıp ardından bu çalışmaları durdurmak sitenin güvenirliliğini bitirir. Bu sebeple az da olsa düzenli ve planlı backlink alımı her zaman tercih edilmelidir. Birkaç ay için link satın almak yerine kalıcı tanıtım yazıları çok daha etkili bir çözüm olacaktır.
 • Doğal tanıtım imajını çizebilmek için backlink kadar indexsiz url çalışmaları da önemlidir. Link vermeksizin sadece sizin site adınızın yüksek hitli ve prestijli bir site içerisinde geçmesi bile çok önemli dönüşler alınmasını sağlayacaktır. Siteme ait indexsiz urller nelerdir diye merak ediyorsanız, arama motorunuza

“htmlwebtasarim.com” -site:htmlwebtasarim.com

Yazmanız yeterlidir. Tabi buradaki htmlwebtasarim yazısı yerine kendi sitenizin domainini yazacaksınız.

TOP