Site İçi SEO Çalışmaları

Site içerisinde SEO’ya yönelik olarak gerçekleştirilen ve sürdürülen tüm çalışmalar site içi SEO çalışmaları olarak isimlendirilir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu çalışmaların tamamı sitenin kendi içerisinde gerçekleştirilir ve direk sitenin içeriği, görüntüsü ve çalışması ile ilgilidir.  Sonuç itibari ile, Google gibi en çok kullanılan bir arama motorunun özellikle üzerinde durduğu kriterler bu bölüm altında toplanır. Tüm bu çalışmaların hedefinde kullanıcıların maksimum memnuniyeti vardır. Bahsedilen site içi SEO çalışmaları, içerik ve tasarım geliştirme planlarını bünyesinde bulundurmaktadır.

Site İçi SEO Neden Gereklidir?

Site içi SEO’nun temeli sitenin içeriğindeki düzenlemelere dayanır. Tüm bu düzenlemelerin hedefi ise sitenin arama motoru dostu haline gelmesidir. Sonuç olarak; bir sitenin arama motorlarında bulunabilirliği ve tavsiye edilebilirliği için site içi SEO düzenlemeleri bilinmeli ve gerekli çalışmalar sitenin var olduğu süre boyunca sürdürülmelidir. Az sonra bahsedeceğimiz çalışmaların bir kısmı sadece bir kez gerçekleştirilmekte ve sitenin ömrü boyunca aktifliğini koruyabilmektedir. Ancak bazı özel çalışmalar her yeni içerik ile birlikte tekrarlanmalı ve kontrolü düzenli olarak sağlanmalıdır.

Site İçi SEO Kriterleri Nelerdir?

Günümüzde en çok dikkat edilmesi gereken site içi SEO kriterleri şu başlıklar altında toplanabilir.

  • SEO uyumlu makalelerin yazımı,
  • Görsel düzenlemeler,
  • İnternal link (iç linkleme),
  • Meta tag düzenlemeleri,
  • H etiketlerinin düzenlenmesi,
  • Kullanıcı deneyimi çalışmalarıdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kriterleri sırası ile ele alarak ve gerekli detaylar üzerinde durarak açıklamaya çalışalım.

SEO Uyumlu Makale Yazımı ve Site İçi SEO İçin Önemi

Siteniz içeriğinde bulunan her yazılı içeriğin dikkat edilmesi gereken birçok hususu vardır. Bir resmin ya da bir videonun açıklama bölümü var ise, bu bölüm de yazılı içerik bölümünde ele alınmalıdır. Dikkat edilmesi gereken hususlara örnek verelim. Anahtar kelimelerinin belirlenmesi, bu anahtar kelimelerin hem gerekli yerlerde ve sayıda kullanılması hem de spam sorunu yaşatmayacak şekilde ayarlanması gibi başlıca unsurlar vardır ve her birine gerekli özen gösterilmelidir.

Görsel Düzenlemelerin Site İçi SEO İçin Önemi

Siteniz içerisinde kullanılan her görsel, muhakkak site içeriği ve teması ile uyumlu olup bütünlüğü yakalayabilmelidir. Ayrıca isimlendirme görsel ile yakından ilgili olmalı, görsele ait alt açıklama kullanılmalı ve URL kullanılacaksa buradaki URL bilgisi görsel bilgisi ile uyumlu olmalıdır. Bahsedilen uyum, içerikte kullanılan anahtar kelimelerden seçilerek yakalanabilmektedir.

İnternal Linkin (İç Linkleme) Site İçi SEO İçin Önemi

Site içerisinde yer alan metinlerde, yönlendirme işlemleri abartmadan ve gerekli olduğu kadar yapılmalıdır. Link çalışması yapılırken, SEO açısından dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri, link atanacak olan kelimelerin doğru olarak belirlenmesidir. Doğru anahtar kelimeler üzerinden yapılan link çıkışları sayesinde SEO üzerindeki liderliğinizi sağlayabilirsiniz.

Meta Tag Düzenlemelerinin Site İçi SEO İçin Önemi

Site içerisindeki düzenlemelerde kullanılan meta tag etiketlemeleri kullanıcı ve ziyaretçilerinizin gözünde görülmezler. Ancak gizli olsalar da site içi SEO içeriğinde çok büyük öneme sahiptirler.  Gizli görevleri ise arama motorlarına içerikleri tanıtmaktır. Arama sonuçlarındaki yerinizi belirlemenize yardımcı olacak ve doğru kullanımı ile birlikte sizi ön planlara taşıyacak olan meta taglar, title, description ve keyword olarak üç bölüme ayrılırlar. Yani Türkçe karşılıkları ile başlık, açıklama ve anahtar kelime olarak sayılabilir. Bu bölümlere gelecek yazılarda karakter sayıları ve kelimelerin doğru seçimi oldukça önemlidir.

H Etiketi Kullanımının Site İçi SEO İçin Önemi

Site içerisinde kullanılan tüm ana başlık ve alt başlıkları H etiketleri ile oluşturulur ve sınıflandırılırlar. H etiketi kullanmanın mantığı bir hiyerarşik yapı oluşturmaya dayanır. Amaç ise, SEO kurallarına uymanın da ötesinde, site ziyaretçilerine çok daha kolay ulaşılabilir bir şekilde bilgi sunumunu gerçekleştirebilmektir.  H etiketlerinde hiyerarşik yapı oluşturma kurallarını, Google gözü ile bakarak şu şekilde özetleyebiliriz. Her yazımızda; 1 adet H1, en fazla 4 adet H2 ve yine en fazla 4 adet H3 etiketi kullanarak oluşturulmuş H etiketlendirmeleri son derece ideal bir yapıya sahip olacaktır.

Kullanıcı Deneyimi Çalışmalarının Site İçi SEO İçin Önemi

Kullanıcı deneyimi çalışmaları denildiğinde ilk akla gelecek örnek, sitenin mobil kullanımına mümkün olması ya da erişim sağlanamaması durumudur. Responsive yani mobil uyumluluğunun yanı sıra sitenin diğer tasarım unsurlarının kullanımları, aldığınız reklamların görüntülenme şekilleri ve içeriklerin kalitesi ile ilgili tüm konular kullanıcı deneyimi çalışmaları altında yer alır.

 

TOP