Web Sitelerinde Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitelerinde SEO (Search Engine Optimization) yani Türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonunun önemini daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Bu kadar önemli olan SEO’nun sadece birkaç açıklama ile tamamlanamayacağını da söylemiştik. Peki web sitelerinde arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır? Nereden başlanmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir? Bu yazımızda da basamak basamak ilerleyerek tün bu sorulara cevap bulmuş olacağız.

Arama Motoru Optimizasyonun Temelleri Nelerdir?

Arama motoru optimizasyonunun temelleri genel olarak 7 gurupta toplanabilmektedir. Aşağıdaki listede sizlere sunacağımız 7 önemli madde SEO’nun temel basamaklarını oluşturmak ile birlikte kendi içerisinde alt basamakları da barındırmaktadır. Bu yazımızda alt basamaklardan sadece birkaç örnek vererek web site hazırlarken arama motoru optimizasyonu için yapılacak çalışmalar hakkında bir fikir sahibi olmanızı sağlayacağız.

 1. Sayfalandırma
 • Sayfa başlıkları oluştururken özgünlüğe dikkat edilmeli ve doğru olarak belirlenmelidir.
 • ‘Description’ meta etiketi yani tanım bilgisi doğru olarak ve doğru yerde kullanılmalıdır.
 1. Site Yapısının Geliştirilmesi
 • URL yapıları bir sistem dahilinde düzenlenip geliştirilmelidir.
 • Site içinde ziyaretçilerin gezinmeleri kolay hale getirilmelidir.
 1. İçerik Optimizasyonu Çalışmaları
 • Web sitenizdeki içerikler kaliteli ve sunduğunuz hizmetler kolay ulaşılabilir olmalıdır.
 • Kullandığınız görseller optimize edilmeli ve en uygun ölçülerde en uygun konumlara alınmalıdır.
 • Başlık biçimlendirme sırasında kullanılan etiketler SEO açısından önemlidir. Bu sebeple başlık biçimlendirme sırasında uygun başlık etiketleri kullanılmalıdır.
 1. Arama Motorlarının Taramalarına Sitenizin Dahil Edilmesi
 • Arama motorlarının sitenizi düzenli ve doğru olarak tarayabilmesi için sitenize ait robot.txt dosyasının olması ve etkili olarak kullanılabilir halde hazır olması gerekir.
 • Bağlantılarda kullanılan ‘rel=”nofollow” komutunun çalışma prensibi ve uygulama şekli öğrenilmelidir. Site içi veya dışı yönlendirmelerin ve bağlantıların doğru ve kuralına uygun olarak yapılması SEO açısından büyük önem taşır.
 1. Arama Motoru Optimizasyon Çalışmasına Mobil Telefon Uyumu Dahil Edilmelidir.
 • Oluşturmuş olduğunuz ve mobil görüntülemeye hazır olan siteleriniz Google’a bildirilmesi gerekir.
 • Mobil cihaz vasıtası ile gelen ziyaretçileriniz için sitenin çok iyi rehberlik edebilecek bir düzeyde hazırlanmış olması gerekir.
 1. Site Analizlerinin Düzenli Olarak Takip Edilmesi
 • Web site yöneticilerine özel olarak hazırlanmış olan ücretli ve ücretsiz site takip araçları vardır. Ücretsiz olarak kullanımı mümkün olan web sitesi araçları da gayet kullanışlı olup, site takibi için yeterlidir. Ücretsiz olan bu site araçlarını düzenli olarak kullanarak sitenizin takibini gerçekleştirmeniz gerekir.
 1. Reklam Yönetimi
 • Web sitelerine özel çok sayıda reklam metotları vardır. Sitenizin özelliğine ve hedeflerinize uygun olan en doğru reklam metotlarını belirlemeli ve belirlemiş olduğunuz seçeneklerde adım atmaya başlamalısınız.

Web Sitesinde Arama Motoru Optimizasyonuna Nereden Başlanmalıdır?

Yukarıda listelemiş olduğumuz arama motoru optimizasyonunun temelleri her web sitenin tasarımı sırasında kullanılması gereken maddelerdir. Arama motoru optimizasyonu işlemleri web sitenin oluşumundaki ilk basamaktan başlar ve sitenin aktif olduğu süre boyunca devam eder. Sonuç olarak, SEO üzerindeki çalışmalara sitenin yapımına karar verildiği ilk andan başlanmalıdır. Sizler ile paylaşmış olduğumuz arama motoru optimizasyonun temelleri ilerleyen yazılarımızda tek tek işlem sırasına göre alınacak ve her biri detaylıca açıklığa kavuşturulacaktır. Çünkü sadece 7 madde gibi görünen SEO kriterleri ele alındığında kendi içerisinde de birçok kollara ayrılmaktadır.

TOP