Web Tasarım'a Başlama Kılavuzu

Web site tasarım konusu oldukça detaylı olup üzerinde yoğun çalışma ve bilgi gerektirmektedir. Bizler bu makalemiz ile web site tasarımına başlangıç yapacak kişilere ön bilgi sunarak yardımcı olmayı amaçladık. Tabi ki özet olarak sunduğumuz her maddenin detaylı açıklaması ve çalışmaları var. Her birini tek tek açıklamaları ile birlikte ilerleyen yazılarımızda sizler ile paylaşacağız.

Başlayacağımız web tasarım işlerini neden yaptığımızı ya da neden yapmak isteyeceğimizi ele alalım. Sonrasında da nedenlerden yola çıkarak sonuçlara varalım.

Neden Web Siteniz Olmalı?

Günümüzde her şey internet üzerinden yürütülmekte. Hem ticari anlamda pazar hem ansiklopedi hem arkadaşlar ile buluşma alanı ve daha birçok özelliklerin olduğu internet içerisinde sunulan tüm bilgiler ve hizmetler web siteleri aracılığı ile diğer insanlara ulaşmaktadır. Bizler de birçok insanın içerisinde bulunduğu bu ortama dahil olarak diğer insanlara duyurmak istediklerimizi en kestirme yoldan duyurma imkanı bulabiliriz. Bunun en başarılı yolu da web sitesi sahibi olmaktır. Yaptığınız iş ya da uğraştığınız konu her ne olursa olsun, sonucunda hedefiniz en çok sayıda insana ulaşmak ya da sadece ilgili kitleyi yakalamak ise web siteniz olmalıdır.

Web Site Tasarımından Önce

Web site tasarımından bahsedebilmemiz için öncelikle bir web sitesine sahip olmamamız gerekir. Web site sahibi olmak demek de bir domain ve bir hosting hizmetini alıyor olmanızı gerektirir. Sitenizin ismini yani domaini aldınız. Ardından sitenizdeki bilgilerin nerede tutulacağına karar verdiniz yani hosting hizmetini de aldınız. Tüm bunlardan sonra sıra esas konumuza başlamaya geldi. Web site tasarımı için yapmamız ve sahip olmamamız gerekenler konusuna başlayabiliriz.

İçerikleri Web Sitesine Ekleme

Web site tasarımına başlamak için tasarımını gerçekleştireceğimiz sitenin içeriklerini hangi şekilde siteye ekleyeceğimize ve ne şekilde düzenleyeceğimize karar vermemiz gerekiyor. Resim gibi medya içeriklerinizi ve yazılarınızı sitenize dahil edebilmeniz için kullanılan çok sayıda içerik yönetim sistemleri vardır. İçerik yönetim sistemleri ‘CMS’ ismi ile bilinirler. İngilizce ‘Content Management System’ kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesi ile CMS ismini almıştır. En yaygın olarak kullanılan CMS yani içerik yönetim sistemleri Wordpress, Joomla ve Drupal’dır.

İçerikleri Web Sitesine Eklemeden Önce Düzenleme

İçeriklerin web sitesine eklenmeden önce düzenlenmesi gerekmektedir. Düzenleme işlemlerini gerçekleştiren programlara ‘Editör’ ya da Türkçe olarak ‘Düzenleyici’ denilmektedir. Düzenlemek istediğimiz içerik bir resim ise resim editörüne, yazı ise html editörüne ihtiyaç duyarız.  En yaygın kullanılan resim editör programı Photoshop ve en yaygın kullanılan html editör programları ise Adobe Dreamweaver, Notepad++ ve Sublime Text’dir. Html programları metin editörü olarak da bilinirler. Html ile ilgili istenen değişimleri gerçekleştirebilmeleri sebebi ile web sitesi kod düzenleme işlemlerini de html editörleri aracılığı ile yapabilmekteyiz.

Web Site Tasarımında Kullanılan Programlama Dilleri

Web site tasarımında kullandığımız en yaygın 3 tane programlama dili vardır. Bunlar HTML5, CSS3 ve JQUERY’dir.

HTML 5 programlama dilleri arasında yer alsa da tam anlamıyla bir programlama dili değildir. Çünkü sadece HTML5 kodlarını kullanarak kendi başına çalışabilen bir program yazılamaz. HTML5 dilini yorumlayabilecek programlara gereksinim duyar. Yazı, video veya görüntüleri birbirlerine bağlayabilir, sayfanın düzgün görüntülenebilmesi için gerekli olan kuralları belirler. Temel görevi içerikler arasındaki ilişkiyi, bağı ve görüntüleme kurallarını oluşturmak olsa da her zaman yanında bir program desteğine daha ihtiyaç duyar. Aksi halde dinamik web sayfası oluşturulamaz. HTML5’e ek olarak CSS3 kullanılarak metin ve format biçimlendirme işlemleri kolayca çözülebilmektedir. HTML5 ile oluşturulmuş sayfalara animasyon katabilme durumunda, web etkileşimini sağlayan JavaScript yardımcı olacaktır. JQUERY aslında bir JavaScript Framework’ü yani Türkçe olarak uygulama çatısıdır.

TOP