Web Tasarım'ın SEO Üzerindeki Etkisi

Günümüzde kişisel veya ticari amaçlarımıza erişebilmek için sadece web sitesine sahip olmamız yetmiyor. Web site sahiplerinin birçok kriteri ele alarak doğru çalışma şekli ile, SEO açısından iyi nitelendirilebilecek bir siteye sahip olmaları gerekmektedir. Çalışmalara SEO faktörü dahil edilmeden hazırlanmış ve sunulmuş bir web sitesi kütüphane içerisinde bulunması imkansız olan bir yere saklanmış bir kitaba benzetilebilir. İnternet üzerinde arama yapan ziyaretçiler de sizin kitabınız yani sizin web sayfanız içerik bakımından ne kadar zengin olsa da SEO kriterlerini karşılamadığı durumda ulaşılmaz olacaktır. Web sitelerinin temel hedefi olan ziyaretçi sayısında artış ve daha çok kişiye ulaşabilmek için web tasarımında SEO etkileri üzerine yoğun çalışmalar yapılmalıdır.

Zamanımızın koşulları gereği insanlar aradıkları şeylere ulaşabilmek için en kestirme yol olan interneti kullanmaktadırlar. Bu sebeple internet siteleri birer kartvizit gibi düşünülebilir. Nasıl ki kartvizitler hem görsellik hem de içerisindeki bilgiler bakımında büyük öneme sahipse, aynı şekilde bizim kartvizitlerimizin yani internet sitelerimizin de içerikleri ve görsellikleri büyük bir öneme sahiptir.

Web Tasarımı ve SEO Arasındaki İlişki

Web tasarımın SEO üzerindeki etkisini güzel bir örnek ile açıklayalım. İnternetin henüz olmadığı zamanları ele alalım. Çok az kişinin bildiği ve çevremizde kimsenin bilmediği bir konuyu araştırıyor olalım. Bu konu hakkında detaylı bilgiye ihtiyacımız var. İnternette yoksa nereden temin edebiliriz en doğru bilgiyi? İlk aklımıza gelen yerlerden biri kütüphaneler olacaktır. Kütüphaneye girdik ve bir sürü kitap var. Bu kitapların hepsi belli bir düzene göre dizilmiş. Raflar oluşturulmuş. Bir de kütüphane görevlisi var bu ayrımların neye göre yapıldığını bize söyleyerek yardımcı olabilecek kişi. İşte buradaki kütüphane görevlisi arama motorlarından bir tanesi yani günümüzde en çok kullanılan Google. Kütüphane görevlisi, internetteki Google olmadan bizler tek tek gezerek imkanı yok aradığımıza ulaşamayız. Ancak kütüphane görevlisinin de yapabileceği iş ona söylenen şekilde rafları ve kitap kategorilerini oluşturabilmek. Düşünün ki, görevlinin eline bir kitap geçti ve bu kitabın üzerinde ne ismi var ne de yazarı. Bu kitabı muhtemelen belirsiz olanların olduğu alana gönderecek ve kimseye de ne olduğunu bilmediği bir kitabı tavsiye etmeyecektir. İçeriği hakkında en ufak bir bilgisi yok çünkü. Yine görevlimizin yani internetteki Google’ın eline bir kitap ya da bir site geçtiğini düşünelim. Kitabın ismi belli, yazarı belli, basıldığı yıl belli. Kategorilere ayrılıp arayana sunulmaya hazır olan bu kitap kendi sınıfında olan kitapların arasında yer alacaktır. Hele içerik bakımında zengin ve birçok kişinin aradığı bir kitapsa hep güncel olacağından en üst sırada daima duracaktır. Bu örnek ile seo ve web tasarımı arasındaki ilişki kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Bizler sitemizi tasarlarken ne kadar doğru ve insanların aradıklarına yönelik bilgi sunumu yaparsak, sitemizde tıpkı kütüphanede hep okunabilmek için en üst sırada yer alan kitaplar gibi güncelliğini koruyacak ve birçok insanın ilgisini çekmeye devam edecektir.

Web Tasarımında SEO ve Özgünlük

‘Arama Motoru Optimizasyonu’ olarak dilimize çevrilebilen SEO gerekli adımların izlenmesi ile sitelerin bulunabilirliğini kolaylaştırmaktadır yani siteleri üst sıralarda sergilemektedir. İçerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken özgünlük faktörü web sitesi tasarımı aşamasında da büyük öneme sahiptir. Herhangi bir siteden alınacak kopya olan tek bir özellik bile sizin Google gibi büyük bir arama motorundan dizin dışı kalmanızı sağlayabilir. Bu sebeple web tasarımda SEO çalışmaları sırasında özgünlük konusuna titiz yaklaşılması gerekir. Yoksa kütüphane örneğimize dönersek iki tane aynı kitap olması sebebi ile arkalara saklanan ve bu sebeple erişimi zor olan bir kitap halini alabiliriz.

TOP